Rhodéský ridgeback

Rhodéský ridgeback je v současnosti jediným uznávaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky, kde v minulosti obstarával hlídání hospodářství před lvy a jinými divokými zvířaty. Dříve byl také používán jako pes lovecký, lovil ve skupinkách po 3–4 psech a jeho původní úlohou bylo vyslídit velkou zvěř
(především lvy) a díky velké obratnosti ji zastavit, dokud se nepřiblížil lovec. Jeho předky lze vysledovat do kapské kolonie, kde se smísili se psy dřívějších pionýrů i se zpola domestikovanými psy Hotentotů, kteří měli na hřbetě hřeben.
Hmotnos
Psi: 36,5 kg
Feny: 32 kg
Výška
Psi: 63 cm
Feny: 61 cm
Délka života
10 - 12 let
Povaha

Důstojný, inteligentní, vůči cizím zdrženlivý, ale bez příznaků agresivity nebo strachu. 

Povaha tohoto velkého psa je velmi přátelská. Potřebuje mít stálý kontakt s člověkem, ale je nutné jej pevně a důsledně vychovávat, ne však tvrdě. K cizím lidem je nedůvěřivý. Ke své rodině se chová otevřeně a je jí velmi věrný. Je tolerantní k dětem, pokud ho nijak neškádlí. Toto plemeno bylo původně vyšlechtěno k lovu, ale dnes se již k žádnému lovu nevyužívá. Najdeme jej především jako rodinného společníka anebo výborného hlídače. Rhodeský ridgeback štěká pouze v případě, že se skutečně něco děje. Pokud se již jako štěně seznámí s kočkami nebo jinými domácími zvířaty, nemá s nimi později problémy. Někteří jedinci se chovají dominantně vůči jiným zástupcům stejného pohlaví. Ridgeback má dobrý lovecký instinkt.

 

výcvik

Ridgeback potřebuje pevnou a systematickou výchovu, která patří do rukou zkušenějšího chovatele. Na jedné straně je třeba vzbudit v tomto sebevědomém zvířeti respekt, na straně druhé se však cvičitel nesmí uchýlit ke hrubosti nebo příliš tvrdým výchovným metodám, které mohou vést k agresivitě psa. Velmi vhodný je pro ně sport, kde mohou uplatnit svou energii, jejich oblíbenou disciplínou je coursing (dostih v terénu), talent mají také pro pachové práce.

pohyb

Ridgeback potřebuje velké množství pohybu. Naučí se běhat vedle kola a má rád dlouhé výlety. Má-li dostatek pohybu doma, bude klidný. Také může být veden lovecky. Dnes ho myslivci využívají jako honiče, ale i výborného stopaře.

Krmení

Zejména mezi chovateli velkých plemen je stále populárnější krmení BARFem (syrovou stravou), ovšem je třeba mít na paměti, že přesné vyvážení jednotlivých živin v každé krmné dávce není právě nenáročný úkol.  

Sázkou na jistotu je kvalitní suché krmivo určené pro velká plemena, případně pro psy v zátěži.

péče o srts

Péče o srst rhodéského ridgebacka je velmi nenáročná. Pravidelně kartáčujeme a v období línání odstraníme odumřelé chlupy gumovou masážní rukavicí.

Vhodný k dětem

Rhodéský ridgeback je rodinný a velmi aktivní.

Nesnáší samotu

Rhodéský ridgeback rozhodně není samotář, nese samotu špatne.

Hlídač

Rhodés je rozhodně dobrý hlídač. Ale jelikož jde o plemeno pocházející z Afriky, rozhodně ho nemůžete nechat v zimě na mrazu.